SPU v projektu Probuďme aulu Pekařova gymnázia
Na výroční členské schůzi spolku padl v diskusi návrh, že bychom se jako spolek mohli připojit k akci Probuďme aulu Pekařova gymnázia. Jedná se o projekt, který pomůže studentům a učitelům Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi proměnit školní aulu v moderní, variabilní a tvůrčí prostor. Celá realizace potřebuje samozřejmě nemalé finanční prostředky a jako jednu z možností iniciátoři zvolili i sbírku na zařízení prostoru původní kaple, zejména na nové židle. Tím, že budou odstraněny několik dekád sloužící staré pevné řady sedadel ze zrušeného kina a budou nahrazeny stohovatelnými židlemi dojde k ohromnému nárůstu variability využití tohoto velmi hezkého sálu. Předpokládá se, že pak bude možno využívat sál k mnoha různým akcím v rámci školy, ale i jako prostor pro veřejné společenské akce.
Pro náš spolek tím vznikne další sál, který bude využitelný pro pořádání koncertů KPH v Mladé Boleslavi.
V Mladé Boleslavi není dispozici koncertní sál s kapacitou 250-300 míst a s odpovídajícím zázemím pro posluchače a pro účinkující, zvukovou a osvětlovací technikou a dostatečně velkým jevištěm alespoň pro komorní orchestr. Tam by měl být umístěn i klavír Petrof Monsoon – nástroj, který byl pro naše město získán v roce 2020 v rámci projektu našeho spolku "Klavír pro Boleslav". Ten je zatím v divadle jen velmi málo využíván.
Protože ale stále takový sál k dispozici není, hledáme pro jednotlivé koncerty náhradní, alespoň trochu odpovídající prostory. Kapacitou asi 160-180 míst a umístěním ve středu města by mohla být aula GJP i do budoucna jistým řešením pro některé komorní koncertní akce. Je tedy i v zájmu spolku, abychom tento projekt podpořili.
Spolek si odhlasoval nákup 4 židlí v celkové ceně 10 000.-Kč a peníze jsme poslali přes společnost Donio, která se takovýmito akcemi zabývá a je v tomto případě pro GJP partnerem a garantem.
Dárci jste byli vy všichni, částka byla darována z vašich členských příspěvků.
Následně jsme z GJP dostali poděkování a další informace, které v nezměněné podobě, tak jak nám ji zaslali z gymnázia, cituji dále:
Vážení přátelé Gymnázia Dr. Josefa Pekaře,
tento týden se do školy po více než 100 letech vrátila Panna Marie a svatý Vojtěch. Do auly jsme pověsili nově pořízené repliky obrazů Viktora Foerstera, která vznikla roku 1912 pro školní kapli a po jejím z rušení v roce 1921 se po nich slehla zem. Najít se je podařilo letos v lednu díky studentské multimediální kampani. Právě nalezení obrazů bylo jedním z impulsů, které nás dovedly až ke kampani Probuďme aulu, do které jste se zapojili svým finančním příspěvkem.
Obrazy jsme představili ve středu 27.11. v rámci přednášky Sochy, štuky, obrazy... Po stopách výtvarného umění na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře.
Součástí byla i poměrně unikátní "videomappingová" projekce, která do bývalé kaple na chvíli vrátila dávno zmizelou oltářní niku nebo stále nezvěstný obraz svatého Václava. A také shrnutí příběhu zmizelých a nalezených maleb.
Nabízíme vám videozáznam přednášky, který pořídili studenti naší kvarty.
Pokud jste pořizovali "třídní" nebo jinou židli za širší skupinu lidí, tento e-mailem s odkazem jim prosím přepošlete jako naše poděkování za podporu! 🙂
- 0:00 Úvodní slovo ředitele (Petr Dostál)
- 4:10 Příběh pátrání po obrazech a oživení auly (Michal Bělka)
- 15:12 Zahájení přednášky PhDr. Ladislava Futtery
- 19:20 Palackého ulice, její budovy a architekti
- 37:05 Jan Kříženecký
- 39:27 Budova státní reálky (dnes GJP)
- 53:50 Sochy na průčelí budovy
- 51:45 Kaple / aula a proměny její výzdoby
- 58:45 Viktor Foerster a obrazy pro školní kapli
- 1:15:00 Karel Boháček a opona z Rokytovce
- 1:16:48 Josef Pekař, jeho busty a čestné názvy školy
Těm z vás, kteří v rámci kampaně pořídili "vlastní" židli nebo zápis do historie, se v brzké době ozveme, abychom vyladili přesnou podobu vašeho jména či vzkazu, jak má být ve škole "zvěčněn" 🙂
Všem pak ještě jednou děkujeme za ohromující podporu, díky které se na Doniu sešlo již 373 tisíc korun – mnohem vyšší částka, než jsme doufali.
Srdečně zdraví
Mgr. Michal Bělka
učitel společenských věd a informatiky