Koncerty KPH v novém kabátě

16.02.2025

Pravidelní návštěvníci koncertů Kruhu přátel hudby jistě zaznamenali změny, kterými se snaží náš spolek přispět k důstojnému průběhu koncertů.

Na koncertě posluchače nově vítá hlášení namluvené herečkou mladoboleslavského divadla paní Evou Reiterovou. Upozorní na vypnutí mobilních telefonů, zákaz záznamu koncertu a také připomene vyslechnutí vícevětých skladeb bez přerušování potleskem.

Historie koncertů KPH začala před sedmdesáti lety na jevišti městského divadla. Od sezóny 2023 má KPH nové logo, které pěkně vystihuje cyklus hudebních setkání. Toto logo jsme na únorovém koncertě mohli poprvé spatřit promítnuté projektorem na zadní stěnu jeviště (viz foto).

Těší nás, že obě novinky návštěvníci koncertu přivítali.

Náš spolek už několikátou sezónu pomáhá při dramaturgii koncertní sezóny. Snažíme se o vyvážený program se skvělými interprety. Základ sezóny tvoří tradičně koncerty komorní hudby. Také nezapomínáme na místní umělce.

Ve spolupráci se ZUŠ umožňujeme vystoupit tzv. předskokanům z řad vynikajících žáků školy. Provedení úvodní skladby je pro ně vždy velkou motivací a odměnou. Na konci koncertu pak tradičně předávají umělcům květiny.

Našim dlouhodobým cílem je i starost o důstojné koncertní prostory. Podařilo se vrátit koncerty do městského divadla. To souvisí s dosud největší akcí SPU, kdy jsme v roce 2020 získali pomocí veřejné sbírky pro divadlo (a také pro naše město) nový koncertní klavír Petrof Monsoon.

Pro koncerty se podařilo oživit i Slavnostní aulu Gymnázia Dr. Josefa Pekaře, která je nyní krásně zrenovovaná, je tam nastálo zapůjčen kvalitní klavír ze ZUŠ a v nejbližší době se tam budeme moci posadit do nových židlí. Náš spolek adoptoval čtyři židle v hodnotě 10 000 Kč.

Dlouhodobě se snažíme o zlepšení akustiky a posluchačského komfortu ve Sboru českých bratří. Tady zatím narážíme opakovaně na nedostatek financí pro kulturu. Rovněž podporujeme komorní akce v Galerii Pod Věží.

Produkci koncertů KPH již mnoho let zajišťuje Kultura Mladá Boleslav a. s., jmenovitě paní Ludmila Gavurová, která v úvodu koncertů vítá publikum. Při posledním divadelním koncertě v únoru 2025 jsme mohli vyslechnout také vzpomínku člena výboru Spolku přátel umění a syna zakladatele KPH Josefa Feřta, Ing. Petra Feřta. S jeho souhlasem si dovolujeme jeho úvodní řeč zveřejnit:

Věrní příznivci klasické hudby, milí přátelé, vážení hosté,

Toto úvodní slovo bude z mé strany velmi osobní, protože se v něm budou mísit nejrůznější zážitky a vzpomínky. Ale byl jsem o to požádán a rád jsem to přijal.

Dnešní koncert je výjimečný. Téměř přesně před 70 lety, 16.2.1955 tady v tomto krásném prostředí začala oficiálně éra Kruhu přátel hudby. Ten den zde na prvním koncertu KPH vystoupil klavírní virtuos, pedagog a spoluzakladatel AMU František Maxián. Byl to žák profesora Viléma Kurze a posléze učitel mnoha výborných klavíristů, např. Jana Panenky nebo Josefa Hály, oba pak tady také v průběhu let opakovaně vystupovali.

Kruh přátel hudby založili nadšenci z řad rodičů a přátel hudební školy a duchovním otcem a hlavním organizátorem byl pan ředitel Josef Feřt, můj táta.

A já jsem měl tu příležitost se tohoto prvního koncertu zúčastnit. Už nás pamětníků asi není mnoho, ale věřím, že některý další účastník, tohoto pro boleslavskou hudební veřejnost milníku, tady ještě dnes taky sedí. Sám si z toho koncertu (bylo mi 6 let) mnoho nepamatuji, jen mě utkvěly dvě věci. Táta, který stál na místě, kde stojím teď já a pronášel úvodní slovo, a pak pro mne mohutná postava Františka Maxiána, který se trošku podobal Janu Masarykovi.

Tenkrát vzadu na balkoně byla místa k stání a jako žáci Hudební školy jsme tam pak chodili na každý koncert. Místa k sezení byla obsazena.

Za těch 70 let se podílelo na zdárném průběhu koncertů nejen mnoho vynikajících našich i světových umělců, ale i mnoho nadšenců, kteří vše zorganizovali a připravili. A v neposlední řadě musím zmínit několik generací věrných, vnímavých a poučených posluchačů. Ze zápisů v kronikách vyplývá, že umělci vždy velice chválili jak organizátory a prostředí divadla, tak i obecenstvo. Proto se sem taky řada z nich opakovaně a ráda vracela.

Já připravuji za Spolek přátel umění digitalizaci dochovaných kronik KPH a umožníme vám časem do nich nahlédnout na webových stránkách KPH. A věřte, že to je často velmi zajímavé čtení a někdy překvapivé pokoukání (zejm. když narazíte na stránky plné čínských znaků).

70. Výročí založení KPH bude věnován ještě samostatný koncert v květnu. Tam bude jistě řečeno více. Dnes chci jen připomenout, že v únoru 1955 to všechno tady začalo a chci poděkovat všem, kteří se kdy o fungování této v dobrém slova smyslu instituce zasloužili i těm, kteří táhnou pomyslnou káru v současnosti směrem do budoucnosti. A často to, tak jako jejich předchůdci, opravdu nemají lehké.

Děkuji jim za úsilí a Vám za pozornost.

Fotogalerie

Foto Zdeněk Kolín