Inspirativní setkání s Garthem Knoxem
Naše město hostilo 19. listopadu vzácnou návštěvu - o své umění se s námi přijel podělit Garth Knox - světově proslulý hráč na violu a violu d'amore, skladatel a mistr improvizace.
S umělcem jsme se mohli setkat v aule mladoboleslavského Pekařova gymnázia hned dvakrát. Nejprve proběhl nástrojový workshop, který byl hojně navštíven zájemci o violu d'amore a originální techniky hry na smyčcové nástroje. Těší nás, že publikum tvořili hlavně žáci boleslavské ZUŠ. Mistr Knox rozezněl i vzácný nástroj z archivu ZUŠ - violu d'amore mistrů houslařů Herclíkových. Její zvuk si velmi pochvaloval.
Pokud shrneme obsah workshopu - dozvěděli jsme se o rozdílné stavbě smyčcových nástrojů, porovnali jsme různé typy smyčců, odhalili tajemství rezonančních strun a především mohli obdivovat samozřejmost, s jakou Garth Knox ovládá smyčcové nástroje. Viděli jsme jeho pizzicato devíti prsty, hru bez držení nástroje, neobvyklé druhy smyků a prstokladů. Jeho hudba je tvořivou hrou, kdy skrze své mistrovství odhaluje nečekané a netušené zvukové možnosti nástroje. Workshop byl zakončen živou diskuzí a možností prohlédnout si nástroje zblízka.
Po přestávce následoval koncert, kdy se Garth Knox stal hostem českého tria Romanovská Tichý Hrubý. Zazněly Knoxova viola d'amore, housle a japonské koto Anny Romanovské, kontrabas Petra Tichého a dechové nástroje (převážně basklarinet) Michala Hrubého. Kdo očekával, že půjde o doprovod slavného hosta, mýlil se. Byli jsme svědky volné improvizace, kde všechny nástroje mají důležité místo a interpreti jsou na sebe tak napojeni, že vznikají naprosto logické a svébytné skladby. V sehranosti souboru jsou slyšet roky vzájemného naslouchání. Jeho tvorba je charakteristická změnami nálad, které se během chvilky dokáží ze snění a meditace dostat až k hudbě, jež by slušela filmovému hororu. Typické je dramatické vyklenutí jednotlivých kusů a nechybí ani prvky hravosti a hudebního vtipu. Pokud bychom chtěli tuto hudbu přirovnat k výtvarnému umění, byla by to nejspíš abstraktní koláž plná fascinujících barev.
Početné publikum umělce odměňovalo pozorným poslechem a nadšeným potleskem.
Pro mě, jako klasického hudebníka, byl tento projekt skvělou inspirací k osvobození myšlení, které může být svázané pravidly tradiční interpretace. Je báječné slyšet umělce, kteří dokonale ovládají svůj nástroj a hrají bez předvádění a zbytečných efektů. V hlavní roli je pak hudba sama, která zní v přítomném okamžiku a dokáže svou pravdivostí proměnit náladu posluchače. Nutno dodat, že mimořádnému zážitku pomohla i ideální akustika sálu.
Souborová improvizace nás nutí k filozofickému uvažování. Člověka napadá, že kdyby si lidé uměli takto naslouchat, žili bychom jistě v lepším světě. Zároveň nás učí odvaze přijímat prvky překvapení, kdy z původně nečekané události vznikne obohacující zážitek.
Všem umělcům srdečně děkujeme a přejeme mnoho úspěchů do dalších setkávání s hudbou a posluchači.
Projekt vznikl ve Spolku přátel umění a byl spolupořádán ZUŠ Mladá Boleslav. Akce by se nemohla uskutečnit bez podpory Nadačního fondu Škoda Auto a nadace Culture Ireland. Těší nás, že pomocí dobrovolného vstupného (vybráno 6 039 Kč) podpoříme ZUŠ, které byly zasaženy nedávnými povodněmi.
Těšíme se na shledání při budoucích akcích Spolku přátel umění Mladá Boleslav.
Eva Pinkasová za ZUŠ a SPU
Fotogalerie
Vše podstatné obrazově zachytila naše stálá spolupracovnice Lenka Hýblová.
Při příležitosti vystoupení Gartha Knoxe vydala ZUŠ ve spolupráci s SPU básnický list Romance pro violu d'amour. Je na něm text, který napsal v roce 1963 jako přání k šedesátinám tehdejší ředitel lidové školy umění Josef Feřt svému blízkému příteli Josefu Bohumilu Herclíkovi, houslaři, který dokončil stavbu violy d'amour, započatou jeho otcem Františkem Herclíkem. Tento vzácný nástroj je nyní v majetku ZUŠ Mladá Boleslav a Garth Knox na ni zahrál při workshopu.